Jelenia Góra

Jelenia Góra

Jelenia GóraJelenia Góra uzyskała prawa miejskie przed 1288 r. Pierwsza pisana informacja o ratuszu jeleniogórskim pochodzi z roku 1361 i to przy okazji wzmianki o winiarni w jego piwnicach.

Czytaj więcej...
Vrchlabi

Vrchlabi

VrchlabiGórnicza wieś zakupiona przez Kryštofa Gendorfa z Gendorfu - mistrza górniczego z austriackiej Karynii - w roku 1533 uzyskała prawa miasta górniczego i własny herb, który obowiązuje do dziś.

Czytaj więcej...
Kamienna Góra

Kamienna Góra

Kamienna GóraLokacja Kamiennej Góry na prawie niemieckim nastąpiła w roku 1287 dzięki księciu Bolkowi I Surowemu. Nie znana jest data postawienia pierwszego ratusza w mieście. Przypuszcza się, że to miało miejsce w połowie XIV wieku.

Czytaj więcej...
Liberec

Liberec

LiberecStary ratusz w Libercu stał na dzisiejszym Placu Benesza, przed obecnym ratuszem. Decyzja o budowie ratusza zapadła w roku 1599, gdy miasto było własnością szlacheckiego rodu Redernów.

Czytaj więcej...
Bolesławiec

Bolesławiec

BolesławiecPierwszy budynek ratusza powstał w pierwszej połowie XIV wieku, jednak został spalony podczas najazdu husytów, w roku 1429. Drugi, murowany z wieżą, wzniesiono w roku 1432 roku.

Czytaj więcej...
Jablonec

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad NisouW 1864 roku władze Jablonca postanowiły, że ich siedziba powstanie na Nowym Rynku (novem trhu – dziś Dolni Naměsti). Ogłoszono konkurs architektoniczny, a główna nagroda miała wynosić 10 ówczesnych złotych.

Czytaj więcej...
Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek ŚląskiPierwszym budynkiem pełniącym funkcję ratusza miejskiego był piętrowy Dom Kupców, wzniesiony na placu targowym w połowie XIII wieku, za czasów panowania Bolesława Rogatki.

Czytaj więcej...

Jablonec nad Nisou - Ratusz

Przez lata w Europie ustalił się typ ratusza, który zazwyczaj składał się z wieży z zegarem, głównego, reprezentacyjnego wejścia do obszernego holu, sali obrad rady, gabinetu burmistrza, biura urzędników. Te wszystkie elementy posiada ratusz w Jabloncu na Nysą.

Bryła ratusza razem z sylwetką pobliskiego kościoła rzymsko-katolickiego to dwie dominanty miasta, usadowione na wzgórzu górującym nad miastem. Nowy ratusz – to monumentalny zabytek architektury czeskiej z elementami funkcjonalizmu i konstruktywizmu. Funkcjonalizm, jego ideolodzy określali jednym zdaniem: „forma podążą za funkcją”. Ozdoby i wyposażenie wnętrz magistratu, restauracji i kina reprezentowały w owym czasie najlepsze przykłady stylu art deco na ziemi czeskiej. Pierwotne wnętrza zachowały się do dziś jedynie fragmentarycznie.

 

Jest to budowla na rzucie czworoboku. Wewnętrzny dziedziniec zajmują pomieszczenia techniczne oraz sala kinowa z wejściami od strony północnej. Zastosowanie tzw. ślepego dziedzińca umożliwiło doświetlenie korytarzy umiejscowionych właśnie od strony dziedzińca, gdyż wszystkie gabinety usytuowano przy zewnętrznych ścianach, co zapewniało im naturalne światło dzienne.

Ogromna czworokątna wieża o wysokości 51 m umieszczona w południowo-zachodnim narożniku ratusza posiada podświetlany zegar, a nad nim galerię okrytą płaskim dachem. Galeria wykorzystywana jest jako punkt widokowy, a na parapetach umieszczono schematy z kierunkami charakterystycznych obiektów widocznych z wieży.

Fasada południowa posiada wydatny, mocno wystający, płaski gzyms, pełniący także rolę tarasu. Oddziela on wyłożony granitem wysoki parter od wyżej zbudowanych czterech kondygnacji. Pionowy podział elewacji podkreślają pseudo lizeny, umieszczone pomiędzy oknami, stwarzające wrażenie wysokich kolumn, które miały budowli nadać wrażenie smukłości. Ostania, piąta kondygnacja, imitująca attykę wydzielona jest prostym gzymsem koronującym. Portal wejściowy, to surowa, prostokątna, granitowa rama, z herbem miasta w nadprożu. Portal wypełniony jest dębowymi, przeszklonymi drzwiami.

Połączenie placu z ratuszem zrealizowano poprzez monumentalne kamienne schody, prawie na całej szerokości fasady.

Hol wejściowy zdominowany jest szerokimi schodami. Doświetlenie zapewniają okna z witrażami o prostych geometrycznych wzorach. Filary i narożniki wyłożone są jasnymi okładzinami kamiennymi. Natomiast na czwartym piętrze eksponowana jest wystawa ukazująca etapy budowy, od konkursu po detale architektoniczne i pierwotne wyposażenie ratusza.

Na pierwszym piętrze znajduje się ogromna sala narad o siedmiu oknach wysokich dwóch pięter. Nad stołem prezydialnym umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca rzemiosła szklarskie – typowe dla ówczesnego Jablonca oraz herb miasta, zaprojektowane przez Karla Wintera a wykonane przez rzeźbiarza Franza Huba.

Geometrycznie komponowane wnętrza oświetlone są przez kolorowe witraże w stylu art deco. Ratusz wyposażony jest w unikalną windę osobową typu „paternoster”, pracująca na zasadzie ciągłego obiegu. Wsiadanie i wysiadanie odbywa się w ciągłym ruchu kabin. W Czechach są tylko jeszcze dwie takie windy – w Brnie i w Pradze. Kino ratuszowe, po ostatnim remoncie posiada 410 miejsc, wyposażone jest w aparaturę Dolby Digital i format 3D i jest jednym z najnowocześniejszych w Czechach.

(historia)

W roku 1866 Jablonec uzyskał prawa miejskie z rąk cesarza Franciszka Józefa I, co wymusiło budowę siedziby magistratu.

Po I wojnie światowej nastąpił szybki rozwój miasta, a ówczesny ratusz okazał się za ciasny.

Koszt budowy miał wynosić 22,5 miliona koron, a środki na budowę miały pochodzić z kasy miejskiej, z pożyczki i zastawu hipotecznego budowy.

Pierwszy konkurs na projekt architektoniczny ogłoszono w 1925 roku. Nadesłano 23 projekty, wybrano zwycięzcę, jednak projektu nie wdrożono w życie. Drugi konkurs ogłoszono w roku 1929, na który napłynęło aż 177 projektów z całej środkowej Europy, wybrano do realizacji projekt Karla Wintera, który zaproponował wielofunkcyjną budowlę. Oprócz obsługi obywateli posiadać miała salę kinowo-koncertową – restaurację , kawiarnię, winiarnię – wszystko klimatyzowane oraz sklepy, tak by stać się także centrum społeczno-kulturalnym.

Budowa rozpoczęła się 8 kwietnia 1931 roku. Prace zakończyły się pod koniec 1932 roku, a 16 stycznia następnego roku odbyło się posiedzenie rady miasta w nowym ratuszu.

W okresie powojennym przekształcono wnętrza ratusza niezbyt szczęśliwie, dzieląc ogromne pomieszczenia przegrodami, dla potrzeb wielu instytucji, które tutaj znalazły siedziby.

Dziś parter od strony głównego wejścia zajmuje galeria, miejski punkt informacji turystycznej, biuro obsługi klienta i kawiarnia. Punkt widokowy na wieży udostępniony jest do zwiedzania, w dni robocze, a bilety kupuje się w punkcie IT. Wejście z czwartego pietra po 161 schodach.

Zapraszamy do Jablonca

Projekt finansowany z funduszy UE i Euroregionu NYSA